středa 19. ledna 2011

Duels of the Planeswalkers - kartičky kam se podíváš

Před sedmnácti lety spatřila světlo světa sběratelská karetní hra, která doslova ovládla celou planetu. Magic: The Gathering. Propadly jí miliony hráčů a hlavně díky propracovanému systému turnajů si stále získává nové a nové příznivce. Před dvěma lety se společnost Wizards of the Coast, která je jejím výrobcem rozhodla, že Magic přiblíží ještě širšímu publiku - prostřednictvím herních konzolí.Hra Duels of the Planeswalkers (Souboje sférochodců) vyšla původně na X-box 360, v létě loňského roku na PC a o Vánocích se konečně dočkali i majitelé PS3.

Hráčům, kteří někdy "papírový" Magic hráli, následujících pár řádků neřekne nic nového, ale je třeba hru alespoň zjednodušeně přiblížit vám ostatním, kteří jste s ní nikdy nepřišli do styku. Magic je hra primárně určená pro dva hráče, kteří představují mocné kouzelníky (Sférochodce). Každý má svůj balíček karet - knihovnu kouzel, jehož prostřednictvím se snaží protivníkovi ubrat 20 životů. Za celou dobu existence hry vyšlo více než 10000 karet a pro hraní jen tak pro zábavu si hráči mohou připravit balíček z jakýchkoliv z nich. Mimo to jsou karty v pěti barvách magie - bílá, modrá, černá, červená a zelená, každá se svými výhodami i slabinami. Všichni vaši protihráči tedy mohou mít naprosto unikátní herní styl a každá hra je tak jiná a stále zajímavá. Mezi kartami se nachází různé bytosti, léčící i smrtící kouzla, posilující i oslabující očarování, mocné artefakty a karty zemí, které generují magickou manu, sloužící jako platidlo při hraní ostatních karet. Pokud byste se chtěli o Magicu dozvědět více, doporučuji vám web www.hrajumagic.cz, který by měl nováčkům usnadnit vstup do hry.

Povinný  úvod máme tedy za sebou a můžeme se vrhnout na elektronickou verzi - na Duely Planeswalkerů.

Nejprve bych se trochu pozastavil nad distribucí hry. Ta probíhá prostřednictvím PSN a cena je příjemně budgetová. Můžete si zdarma vyzkoušet i demo, což doporučuji, protože Magic nemusí oslovit každého. Kromě plné verze jsou k dispozici ke stažení i 3 placené expanze, které jsou povinností pro všechny zkušenější hráče. Tím však výčet downloadů nekončí. Je jich včetně hry samotné celkem 42 (všechny placené) a zahrnují odemčení všech balíčků ve hře (chápu, někomu to ulehčí procházení hrou), metalické karty do všech balíčků (naprostá zbytečnost), avatary do hry (taky mi přijdou zbytečné), nové pozadí do menu hry (taktéž zbytečnost) a nové hrací stoly (budu se opakovat, ale...však víte). Nicméně proti gustu...

V menu hry máte na výběr výuku hry, kampaň, co-op kampaň, multiplayer pro 2-4 hráče a výzvy.
Díky výuce a všudypřítomné nápovědě se i začátečníci poměrně  rychle dostanou do hry a mohou se vrhnout na kampaň. Na začátku máte jeden balíček a musíte porazit jiný balíček. Po každém vítězství se vám do balíčku otevřou nové karty, další balíček k poražení a postupem času i celé nové balíčky. Jakmile jednoho virtuálního soupeře porazíte, při další hře s ním bude obtížnost o něco zvednutá. Mě osobně v celé kampani i jejím pokračování v podobě expanzí potrápil jen jeden soupeř, ale to bych přičítal spíše tomu, že Magic nějaký ten pátek hraju. Celkově této části hry nemám co vytknout.

Co-op kampaň spočívá ve hře 2 živých hráčů, proti dvěma virtuálním. Oficiálně se tento formát hry jmenuje Two-headed Giant. Oba spoluhráči mají dohromady 30 životů a vzájemně si pomáhají. Pokud máte 2 ovladače, nepotřebujete ani druhého živého spoluhráče, protože sám "pilotovat" dva balíčky najednou je také docela výzva a zábava. Osobně mě díky vyšší obtížnosti Co-op kampaň uspokojila více než klasická hra pro jednoho hráče.

Výzvy jsou takové Magicové puzzle. Máte na stole a v ruce nějaké karty, a víte, že musíte v jednom kole porazit soupeře, jinak on porazí vás. Většina výzev je celkem obtížná, ale jakmile pochopíte, jak se jednotlivé karty doplňují a že dost často můžete využít i karet soupeře, začnete plnit i ty, které vám přišly nehratelné. Pro začátečníky to bude asi příliš velké sousto, ale zkušenější hráči budou nadšeni.

Po dohrání kampaní a výzev už budete pravděpodobně hrou natolik pohlceni, že se vrhnete na souboje on-line. Byť jsem díky některým PS-přátelům nahrál nejvíc her ve 3 nebo ve 4, je samozřejmě nejběžnější hra 2 hráčů. Tam totiž můžete ukázat jak na tom se znalostí svých karet a herními zkušenostmi jste. Hra více hráčů je jen o tom, kdo se proti komu spikne. O tom více méně rozhoduje, kdo má v očích soupeřů nejnebezpečnější balíček. Zahrát si můžete zápasy soukromé, bodované i nebodované. Ve "Státech" hra vyšla o něco dříve, takže prokousat se na vrchol bodovaného žebříčku bude pro Evropany těžký oříšek.

Pro běžného hráče, kterého zatím Magic míjel mám na hru jen slova chvály. Opravdu jí doporučuji všem, kteří mají rádi fantasy, společenské hry a hodně lidí kolem sebe. díky speciální promo akci máte po zakoupení hry možnost získat svůj první papírový balíček Magicu v některém z herních klubů zcela zdarma a promo kartu sférochodkyně Liliany Vess k tomu. Třeba vás hra chytne natolik, že se za pár měsíců potkáme na nějakém "papírovém" turnaji.

Pro hráče, kteří mají s Magicem už nějaké ty zkušenosti, přináším trošku hlubší pohled na herní systém a mínusy hry, které postupně vyplují na povrch.
Ze začátku jsem kvitoval automatické tapování zemí při placení kouzel. Hra celkem rozumně nechávala volné země pro nevyvolané karty, a to i pokud jste si je chtěli šetřit do kola soupeře. Tohle naprogramovat třeba u tříbarevného balíčku bylo určitě dost obtížné. Nicméně idylka netrvala věčně. První čeho jsem si všiml, bylo to, že hra jaksi nepočítá s aktivačními abilitami na kartách ve hře. Máte na stole Drudge Skeletona, země BRR (black, red, red) a v ruce Incinerate. Tu sešlete a víte, že potřebujete Swamp na potencionální regeneraci kostlivce. Hra však místo RR tapne BR. Nakonec zjistíte, že podobná chyba hry, s tapováním zemí při hraní karet z ruky, je jen otázkou času. Když jsem v on-linu prohrál téměř vyhranou hru s BW kontrolem, málem jsem překousnul ovladač. Měl jsem 2 životy, soupeř 3. Já na stole taplou 4/4 bytost a nezatapované země UUUW (3x blue + white). V ruce pak Cancel (1UU) a Condemn (W). Soupeř měl jednu bytost, která by mě mohla zabít a v ruce jednu kartu, kterou si právě líznul. Plán jasný...jestli má něco světobornýho, zahraju Cancel a na bytost, kterou určitě zaútočí Condemn....jo...přišel Terror, já na něj Cancel...a hra tapla UUW...místo třech islandů:/

Druhou nevychytanou věcí je "stavba" (spíš editace) balíčků. Každý hráč Magicu ví, že příliš mnoho karet = kouzelníkova smrt:) Základní balíčky mají ideálních 60 karet, ale karty, které během hry vyhráváte, k těm 60 kartám můžete buď přidat nebo si je nechat v sideboardu. Navíc s rostoucím počtem karet hra do balíčků automaticky dosypává karty zemí. Karty ze "základu" prostě nahradit nejdou. Máte pouze volbu hrát se základním balíčkem, nebo  se silnějším třeba s 80ti kartami, ale když si pak 5 kol za sebou líznete s prázdnou rukou jen zemi, budete pěkně vytočení.

Jen krátce se ještě zmíním o vizuální a zvukové stránce hry. Grafika rozhodně neurazí a od karetní hry asi ani nikdo nečeká žádné super efekty. Animace karet jsou z počátku příjemné (hlavně vyhodnocování udělených zranění),  ale na on-line souboje se vyplatí je vypnout. Hudba hraje pouze v menu, ale při hře jsem neměl pocit, že by mi chyběla. Zvuky provázející hraní karet jsou naproti tomu příjemným zpestřením.

Verdikt  je tedy následující. Duely Planeswalkerů jsou skvělou vstupenkou do světa Magic: The Gathering pro všechny začínající hráče i všechny fantasy fanoušky, kteří chtějí vyzkoušet něco nového. Pro zkušené hráče je to must-have titul, který zabaví, můžete jeho prostřednictvím naučit Magic své kamarády, ale musíte překousnout pár technických nedokonalostí, které dovedou hru znepříjemnit. Snad si s nimi Wizardi do další verze (vím, kdy přibližně bude, ale zatím nepovím:)) poradí.

Žádné komentáře: